Cumartesi, Temmuz 20

Mısır lideri Sisi: Güç yanılsamasına kapılmamak lazım, askeri kabiliyetimizi ‘akıllıca’ kullanacağız

Mısır lideri Abdulfettah Sisi, Sisi, “Gazze’deki gelişmelerle ilgili olarak şunu söylemek isterim ki, mevcut gerilimi kontrol altına almak ve çatışmayı durdurmak, şu ya da bu şekilde ateşkese varmak ve halihazırda akan kanı durdurmak için çok olumlu bir rol oynuyoruz.” dedi.

REKLAM

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, ülkesinin önemli askeri kabiliyetlere sahip olmasına rağmen bunu “akıllıca” ve “sadece kendini savunmak için kullanacağını” söyledi.

Sisi, Sina Yarımadası’nın batı ucunda, Mısır’ın Gazze Şeridi sınırına 200 km mesafede çok sayıda savaş uçağı, yüzlerce tank ve diğer askeri teçhizatın konuşlu olduğu alanın önünde konuşma yaptı. 

Mısır ordusu, 1973 Arap-İsrail savaşının 50’inci yıl dönümünü nedeniyle bu noktada askeri tatbikat düzenlemeyi planlıyordu ancak Gazze’deki savaşın patlak vermesiyle söz konusu plan ertelendi. 

“Güç yanılsamasına kapılmayın”

Kahire’nin İsrail-Hamas savaşın müdahil olması yönünde kamuoyundan gelen çağrılara itidalli bir dille yanıt veren Sisi, askeri erkanın da hazır bulunduğu alanda yaptığı konuşmada, “Böylesi bir güce sahip olduğunuzda bunu makul, akıllıca ve olgun bir şekilde kullanmanız, haddinizi aşıp kendi gücünüzle ilgili yanılsamalara kapılmamanız çok önemlidir.” ifadelerini kullandı. 

“Kendinizi savunmak için bu yeteneğe sahipsiniz… Öfke ya da coşkunun haddi aşmanıza yol açmasına asla izin vermeyin.” diyen Sisi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizi daha sonradan doğru düşünmediğinizi fark edeceğiniz veya öfke kaynaklı olduğunu anlayacağınız bir karar almaya ya da adım atmaya itecek güç yanılsamasına kapılmamaya dikkat edin. Bunu silahlı kuvvetlere ve Mısır halkına söylüyorum; Biz her zaman tüm krizleri akılcı bir şekilde ve sabırla ele alır, güç ve yeteneklerimizi gereğinden fazla kullanmadan mümkün olanı başarırız.”

Ulusal kanallar, Sisi konuşma yaptığı sırada Sina Çölü’nde sıralı halde duran Mısır ordusuna ait tankların görüntüsünü yayınladı. 

“Gazze meselesinde pozitif rol oynuyoruz”

Sınırın hemen diğer tarafında, Gazze Şeridi’nde yaşanan gelişmelere de değinen Sisi, ülkesinin pozitif rol oynadığını söyledi.  

Sisi, “Gazze’deki gelişmelerle ilgili olarak şunu söylemek isterim ki, mevcut gerilimi kontrol altına almak ve çatışmayı durdurmak, şu ya da bu şekilde ateşkese varmak ve halihazırda akan kanı durdurmak için çok olumlu bir rol oynuyoruz.” dedi. 

Savaşın başından bu yana İsrail’i eleştiren Sisi, Tel Aviv yönetiminin Gazzelileri evlerinden ayrılmaya zorlamasına sert tepki göstermişti. 

Gazze’ye yönelik bombardımanı nedeniyle İsrail’i eleştiren Kahire, İsrail’i yüz binlerce Filistinliyi kendi topraklarından çıkmaya ve Filistinlilerin devlet olma taleplerini geçersiz kılmaya çalışmakla suçluyor.

Mısır lideri, Filistin davasının tüm davaların ‘anası’ olduğunu belirtiyor ve Filistinlilerin olası topraklarından çıkarılması adımını reddettiklerini dile getiriyor. 

Sisi daha sonra Kahire’ye dönerek ülkesini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber