Güncel Haberler

MB Başkanı Erkan görevden affını talep etti

Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Kamuoyunun malum olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürütmekteyim.

Her karış toprağının bedelinin ödendiği bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev bana emanet edildiğinde, ülkeme gelip hiçbir bedel ödemeden görevimi üstlendim. Kişisel koşullarıma dikkat edin. O zamanlar henüz ergenliğe girmemiş küçük bir kız annesi olarak bu kadar yoğun bir işi yürütmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet için gece gündüz yorulmadan görevimi yerine getirdim. Bu noktada ekonomik programımız meyvelerini vermeye başladı. Rezervlerimizin artması, ekonomik veriler ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen kamuoyunun da bildiği gibi son dönemde bana karşı büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlendi. Ailemin ve henüz bir buçuk yaşında bile olmayan masum çocuğumun bu davadan daha fazla etkilenmemesi için Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri onurla yerine getirdiğim görevimden affını talep ettim.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu bana yaşatan Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 yıldır bu görevi birlikte yürüttüğüm meslektaşlarıma şükran borçluyum. aylardır her biri gece gündüz büyük bir özveriyle çalışıyor.

Özellikle Amerika’da özel sektörde geçirdiğim 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemin ardından, bana en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme fırsatını veren Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve takdirlerimi sunuyorum. Görev sürem boyunca desteğini hiçbir zaman esirgemeyen çocuklarıma bırakacağım.


Bakan Şimşek’ten açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şu açıklamalarda bulundu:

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yürütülen ekonomik programımız kesintisiz ve kararlılıkla devam ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programa desteği ve güveni tamdır. Merkez Bankası eski başkanı Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen kişisel ve kendi takdiridir. Kararına saygı duyuyor, ülkemize yaptığı değerli hizmetlerden ve katkılarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

Önerim doğrultusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni başkanına ve ekibine başarılar diliyorum.

Bu bağlamda ekip olarak güçlü iş birliği ve koordinasyon içerisinde fiyat istikrarı hedefimize doğru kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz.İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu