Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları gece boyu Gazze’yi bombaladı, Netenyahu saldırıların süreceği mesajını verdi

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun gerçekleştirdiği saldırılarda ölenlerin sayısının 21 bin 822’ye yükseldiğini açıkladı.

REKLAM

İsrail savaş uçakları gece boyunca Gazze’yi bombalarken, Netanyahu saldırıların devam edeceği mesajını verdi

İsrail savaş uçakları gece boyunca kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nin birçok yerine saldırırken, Başbakan Binyamin Netanyahu savaşın sona ermesinin birkaç ayı daha alacağını söyledi.

İsrail ordusunun kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nin birçok yerinde gece boyunca gerçekleştirdiği saldırılarda en az 25 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda Filistinli de yaralandı.

Bu arada Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun gerçekleştirdiği saldırılarda ölenlerin sayısının 21 bin 822’ye yükseldiğini açıkladı.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70’i kadın veya 18 yaş altı.

İsrail’in dün geceki saldırılarında ne oldu?

Filistin’in resmi ajansı WAFA’nın haberine göre İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Deir al-Belah, Nusayrat ve Megazi ile Ez-Zevayide bölgesindeki mülteci kamplarına saldırılar düzenledi.

İsrail savaş uçakları Megazi mülteci kampındaki “Muhacirin” ve “Sahabe” camileri ile Deir el-Balah’taki Furkan camisini bombaladı.

Megazi mülteci kampındaki “Es-Salah Derneği” de İsrail savaş uçaklarının hedefiydi.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un doğusunda İsrail ordusuna ait bir helikopterden makineli tüfeklerle yoğun ateş açıldı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde Filistinli “Tahrawi” ailesine ait bir evi insansız hava aracıyla (İHA) hedef aldı. Saldırıda ölen ve yaralananlar oldu.

İsrail ordusuna ait tanklar, Gazze Şeridi’nin orta kısmında yer alan Burayj, Nusayrat ve Megazi mülteci kamplarına çok sayıda top mermisi attı.

7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere karşı devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla 7 Ekim’de İsrail’e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında en az 9 bini çocuk ve 6 bin 450’si kadın olmak üzere 21 bin 822 Filistinli öldürüldü, 56 bin 165 Filistinli ise yaralandı. Enkaz altında binlerce kişinin öldüğü söylenirken, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 170’i toprak işgali sürecinde olmak üzere 504 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

24 Kasım’da 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan çatışmadaki “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli mahkum karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 319 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil ve 134 Hizbullah üyesinin yanı sıra 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu