Cumartesi, Temmuz 20

Binlerce İran destekli savaşçı İsrail’e karşı Hizbullah’a katılmak için gönüllü oldu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Netanyahu, İsrail’in Lübnan’daki Hizbullah’a karşı kuzey sınırına daha fazla asker göndermeye hazırlandığını söylerken, İran destekli gruplardan binlerce savaşçı da Hizbullah için savaşmaya hazır olduklarını söyledi.

REKLAM

İran destekli grupların yetkilileri ve analistlerine göre, Orta Doğu’daki İran destekli gruplardan binlerce savaşçı, gerilimin daha da artması durumunda İsrail’e karşı olası bir geniş çaplı savaşta Lübnan Hizbullah’ına katılmaya hazırlanıyor.

Lübnan’ın İsrail ile olan kuzey sınırında, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın Ekim ayı başında başlamasından bu yana neredeyse her gün çatışmalar yaşanıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Lübnan’daki Hizbullah’a karşı kuzey sınırına daha fazla asker göndermeye hazırlandığını söyleyerek Gazze’deki çatışmaların artık durdurulabileceğini ima etti.

Hizbullah’la artan gerginlikler, İran destekli savaşçıların ve potansiyel olarak İran’ın da dahil olduğu daha geniş bir bölgesel savaşa yol açma tehlikesi taşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) zaten böyle bir saldırı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Üst düzey bir ABD askeri yetkilisi Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Lübnan’a yönelik daha geniş bir savaşı tetikleyebilecek herhangi bir saldırısının bölgedeki ABD güçlerini tehlikeye atacağını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın bu hafta ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Amerikalı diğer üst düzey yetkililerle görüşmek üzere Washington’a yapacağı ziyaret sırasında ABD’nin çatışmanın tırmanmasını önlemek için diplomatik yollara başvurması bekleniyor.

İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmanın yoğunluğu, üst düzey Hizbullah komutanı Taleb Abdullah’ın güneydoğu Lübnan’da İsrail saldırısında öldürülmesinin ardından arttı.

Hizbullah, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın Ekim ayında başlamasından bu yana en büyük saldırılarından birini gerçekleştirerek İsrail’in kuzeyine 200’den fazla roket ateşleyerek misilleme yaptı.

İsrailli yetkililer, Hizbullah’ın sınırdan çıkarılması yönünde müzakere edilmiş bir sonuca varılamaması halinde Lübnan’a askeri saldırı tehdidinde bulundu.

Saldırıların artması ve ardından gelen söylemler, bölgede daha büyük çaplı bir çatışmanın mümkün olabileceği yönündeki korkuları artırdı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Cuma günü New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, Lübnan’ın “yeni bir Gazze olmayı göze alamayacağını” belirterek, “Ortadoğu’da çatışmaların yayılması riski gerçektir ve bundan kaçınılması gerektiği” uyarısında bulundu. “

Son 10 yılda Lübnan, Irak, Afganistan ve Pakistan’dan İran destekli savaşçılar Suriye’nin 13 yıldır devam eden çatışmasına katılarak terazinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad lehine değişmesine yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber