Güncel Haberler

Bakan Bayraktar, Azerbaycanlı mevkidaşı Şahbazov’la görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı’na katılmak üzere geldiği Azerbaycan’da Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ile bir araya geldi.

Azerbaycan ile Türkiye arasında enerji alanında iş birliğinin tüm dünyada takdirle karşılandığını belirten Bayraktar, iş birliğinin sadece iki ülke ekonomisine değil, bölgeye, özellikle Avrupa’nın enerji güvenliğine ve daha dengeli petrol ürünleri pazarlanmasına katkı sağladığını anlattı. .

Bayraktar, Türkiye ve Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev’in liderliğinde enerji alanında çok büyük projeleri hayata geçirdiklerini hatırlatarak, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Kars ve TANAP gibi projelerin hayata geçirildiğini söyledi. hem bölgesel hem de küresel öneme sahip, uyum içerisinde çalışmalara devam edildiğini vurguladı.

Yeni projeler üzerinde de çalıştıklarını belirten Bayraktar, şöyle konuştu: “Iğdır-Nahçıvan doğalgaz boru hattında çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu hattı önceden hazır hale getireceğiz. Nahçıvan gazı bu yılın kış aylarında Türkiye üzerinden gelecek.” dedi.

Bayraktar, elektrik alanında çok önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, şöyle konuştu: “Azerbaycan, Hazar Denizi’ndeki rüzgar kapasitesi ve Nahçıvan’daki güneş kapasitesi çok güçlü bir ülke. Sadece Türkiye’deki şirketlerin değil, birçok uluslararası şirketin de ilgisini çekiyor. Sadece kaynaklara sahip olmak yeterli değil.” “Aynı zamanda pazar ve talebin de olması gerekiyor. Bu anlamda Türkiye ve Azerbaycan’ın tamamlayıcı rolü var.” dedi.

Bakan Bayraktar, Azerbaycanlı mevkidaşı Şahbazov ile görüştü

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektriğe olan talebin arttığını vurgulayan Bayraktar, şöyle konuştu: “Hedefimiz, Türkiye’deki yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirerek, çevremizden Türkiye’ye ve Türkiye’ye elektrik getirmek. Avrupaya.” “İki ülke olarak önemli ortak projeler geliştiriyoruz, gelecekte hayata geçireceğimiz çok sayıda projemiz var ve adım adım, sistematik bir şekilde ilerliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu